مقالات آموزشی

۱۳ غذای بسیار خطرناک برای سگ ها

۱۳ غذای بسیار خطرناک برای سگ ها

تمامی کسانی که سگ دارند، حتما این حس را تجربه کرده اند که نمی توانند در مقابل نگاه ملتمسانه سگشان که از آن ها می خواهد که کمی از غذایشان را به او بدهند، تاب بیاورند. اما بسیار مراقب باشید! مطمئنا شما می خواهید که سگتان را خوشحال کنید اما این مسئله، می تواند مشکلات سلامتی را به همراه داشته باشد. ژان لوک درس (Jean-Luc dresse)، مربی تربیت سگ ها، لیستی از ۱۳ غذای سمی برای سگ ها را تهیه کرده است:

۱٫ استخوان
استخوان پخته شده، برای سگ ها بسیار خطرناک است. استخوان بعد از پخته شدن، می شکند و شکستگی آن، نقاط تیزی را ایجاد می کند. این قسمت های تیز، ممکن است بین دندان های سگ گیر کنند یا باعث خفگی او شوند و یا دیواره معده و روده او را پاره بکنند. هرگز به سگ ها، استخوان مرغ یا خرگوش ندهید. بهتر است که استخوان های نرم گاو را به سگ ها بدهید.

۲٫ شکلات
شکلات، خوراکی بسیار خطرناکی برای حیوانات است؛ زیرا حاوی تئوبرومین می باشد. تئوبرومین، ترکیبی است که بسیار شبیه به داروهای محرک قلب و ادرار آور است. مصرف مقادیر زیاد شکلات، می تواند باعث تهوع، اسهال و بیش فعالی شود. تئوبرومین، ضربان قلب را افزایش می دهد و باعث نامنظم شدن آن می شود.

۳٫ الکل
سگ ها حتی اگر مقدار کمی الکل هم بخورند، عصبی و تهاجمی می شوند. دوز بالای الکل، ممکن است سیستم عصبی مرکزی، تنفس و ضربان قلب را از کار بیندازد و موجب مرگ سگ ها بشود.

۴٫ لاکتوز
اگرچه توله سگ ها می توانند شیر گاو بنوشند اما سگ های بالغ، توانایی هضم لاکتوز را ندارند و خوردن شیر، باعث تهوع و اسهال آن ها می شود. اگر که شیر دوست دارند، به آن ها شیر بدون لاکتوز بدهید.

۵٫ پیاز
پیاز، برای سگ ها سمی است زیرا حاوی دی آلیل دی سولفور و پذوپیل است که به گلبول های قرمز خون آسیب می رساند و می تواند موجب مرگ شود. این امر، با کاهش زودرس گلبول های قرمز اتفاق می افتد، در حالی که میزان تولید گلبول ها ثابت باقی می ماند. مسمومیت، می تواند با خوردن مقادیر زیاد و یا حتی کم پیاز و سیر، اتفاق بیافتد. به دلیل کاهش تعداد گلبول های قرمز، تعداد تنفس سگ ها، کاهش می یابد.

۶٫ گوشت کنسروی یا ژامبون
گوشت های کنسروی، مقدار زیادی مواد چرب و نگهدارنده دارند و بر پایه نمک، تولید شده اند. انواع سوسیس ها نیز برای سگ ها بسیار خطرناک هستند. این محصولات، باعث درد معده و پانکراتیت در سگ ها می شوند؛ زیرا نمک موجود در این گوشت ها، موجب می شود که سگ به شکل غیر معمولی آب بنوشد و گازهایی در معده اش ایجاد شود که باعث مرگ حیوان می شوند.

۷٫ سیر
سیر، حاوی ماده ای سمی به نام تیوسولفات است؛ اما سیر بر خلاف پیاز، باید به مقدار زیادی مصرف گردد تا جذب بدن سگ شود و موجب بروز مسمومیت در آن حیوان گردد.

۸٫ کافئین
کافئین نیز مانند شکلات، سیستم عصبی مرکزی و سیستم های قلبی را تحریک می کند و بعد از چند ساعت، موجب بروز تهوع، آشفتگی، تپش قلب و حتی مرگ می شود.

۹٫ آووکادو
آووکادو، حاوی چربی است و باعث درد معده، تهوع و پانکراتیت می شود. میوه آووکادو، برای سگ ها سمی است و موجب انسداد روده می گردد.

۱۰٫ ماهی تن
ماهی تن، سرشار از امگا ۳ و امگا ۶ است اما فاقد اسید آمینه ای به نام تورین است و به همین دلیل، نمی تواند نیروی ماهیچه های قلب را حفظ بکند.

۱۱٫ انگور و کشمش
انگور و کشمش، به کلیه ها آسیب می رسانند و تاثیرات نامطلوبی به همراه دارند.

۱۲٫ سفیده تخم مرغ
تخم مرغ، حاوی گلیکوپروتئینی گوگرد دار به نام آویدین می‌باشد که قابل ترکیب با بیوتین و ویتامین ب ۸ است و موجب سوخت و ساز پروتئین ها و چربی ها می شود.

۱۳٫ قارچ
قارچ، در سگ ها نیز مانند انسان ها می تواند موجب مسمومیت های مرگباری شود. قارچ ها می توانند موجب بروز مشکلات کبدی حاد و نارسایی های عصبی در سگ ها شوند. اگر فکر می کنید که سگ شما قارچ خورده است، در اسرع وقت با دامپزشک مشورت کنید.

سگ من غذای سمی خورده است. چه کنم؟
اگر سگتان غذای سمی خورده است، هر چه سریعتر با دامپزشک تماس بگیرید و مقدار مصرف شده و ترکیبات مواد غذایی را با دقت به دکتر بگویید. اگر نیاز باشد، به شما می گوید که با سگتان، پیش او بروید تا بتواند کاری کند که سگ، بالا بیاورد. حتما باید هر چه سریع تر و تا حداکثر دو ساعت بعد از خوردن آن غذا، به دکتر مراجعه کنید.

منبع : www.itpet.net

مطالب و مقالات آموزشی بیشتر را در سایت شیراز پت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.